Avustralya'da yaşam · Life in Australia

Avustralya’daki minik yazılımcılar

İlk başta bu yazıyı yazıp yazmama konusunda kararsızdım blogun konusu dışına çıktığını düşündüğüm için. Fakat aslında anlatacaklarım, tam olarak Avustralya’daki hayatın bir parçası. Sadece benim Avustralya’daki hayatımın bir parçası değil, aynı zamanda burada yaşayan çocukların da hayatlarından önemli bir kısım içeriyor.

Beni tanıyanlar bilir, sosyal tarafı biraz ağır basan bir yazılımcıyım. Türkiye’de iken Kadın Yazılımcı‘nın aktif üyelerindendim. Avustralya’ya taşındım diye huyum değişmedi burada da buldum tabi Kadın Yazılımcı‘yı. Böyle topluluklar arkadaş edinmek için, iyi vakit geçirmek için, gönüllülük adı altında çalışmalar yapıp başkalarına yardım etmek için, aynı zamanda da kendinize birşeyler katmak için birebir. Bunu burada yapmaya zaten devam ediyorum. Fakat daha buraya gelmeden önce bulduğum bir topluluk bende ‘Neden bu konuda da birşeyler yapmıyorum ki?’ diye düşünmeme sebep oldu ve sonucunda hayatıma çok farklı bir deneyim katmama sebep oldu. Bahsettiğim organizasyon Tech Girls Movement adı altında, kabaca, ilkokul çağındaki kız öğrencilerini ileride STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) alanında meslek seçmeleri konusunda cesaretlendiren bir organizasyon. Okullardan ilgili öğrenciler gruplar halinde yarışmaya başvuruyorlar. Aynı zamanda sektördeki ilgili kadınlar da gruplara mentor olmak için başvuru yapıyor. Daha sonra okullar ve mentorler eşleştirilip, gruplar 3 aylık bir maratona başlıyorlar. Bu süre içerisinde öğrenciler akıllarındaki fikirler ile bir mobil uygulama geliştirip, bu uygulamaları ile yarışmaya giriyorlar. Yarışma sonunda 1. gelen takım Avustralya çapında, daha sonra da dünya çapında bu tarz yarışmalara katılmak için sektördeki büyük şirketlerden maddi destek alıyor. 1. olmak tabi ki de çok güzel olur fakat önemli olan yarışmaktı derler ya hani bu noktada cidden öyle. Ben de bu yarışmaya katılan takımlardan birinin mentörüyüm. Yazıda takımımın uygulamasının detaylarından pek bahsetmeyeceğim yarışma için hazırladığımız videoları izlediğinizde zaten anlayacaksınız ne yapmak istediklerini.

Şimdi tüm bunları neden yazmak istediğime gelelim.. Dünyada yüzbinlerce sorun var. Bunların bir şekilde birileri tarafından çözülmesi gerekiyor. Herkes her problemi çözmekte becerikli olmayabilir ama yapabildiklerinizin farkına vardıktan sonra neden biz de bir tarafından tutmayalım ki işin? Ben dünyadaki ‘kadın eşitsizliği’ probleminden yakınıyorum. Elimden de kodlama geldiği için, bu sorunun belki bu şekilde çözülmesi konusunda yardımım dokunur diye uğraşıyorum işte. Peki tüm bunların Avustralya ile ne ilgili var? Avustralya bu sorunun farkında ve çözmek için bir şeyler yapıyor. Hatta daha ince ve akılcı düşünüp sorunu kökünden çözmeye çalışıyor. Daha yaşları 8-9 civarında olan, ara verdiğimiz zaman bahçeye çıkıp anında oyun oynamaya başlayacak potansiyeli olan küçücük çocuklardan bahsediyorum. Bu kadar kökünden çözmeye çalışıyor Avustralya problemi.

5 aydır bu çocukların ve ailelerin içerisindeyim. Tüm yazdıklarım ve yazacaklarım tamamen benim gözlemlerim.  Çocukların böyle organizasyonlarda ve etkinliklerde yer almalarında ailelerinin desteği tabi ki de en ön planda. Aileler okullardaki programlama kulüplerini takip ediyorlar, yaşadıkları yerlerdeki bizim organizasyon gibi organizasyonları ve etkinlikleri takip ediyorlar ve bir şekilde çocuklarının bunlara dahil olmasını sağlıyorlar. Tabi ki bu bahsettiğim çocuklar genelde teknolojiye ve bilgisayara ilgisi olan çocuklar. Diğer alanları pek bilmiyorum, dediğim gibi benim çöplüğüm bu, anca bunu biliyorum 🙂

Şimdiye kadar olan süre içerisinde bırakın çocukları birşeyler öğrenmesini ben bile bir sürü şey öğrendim. Bu tarz programların sonucunda amaç çocuğu bilgisayara bağlayıp yazılımcı olmasını sağlamak değil tabi ki de. En başta mentörlerin kadın olmasına dikkat ediliyor çünkü çocuklar sektörden ne kadar çok rol model görürlerse o kadar çok örnek alıyorlar, ilgileniyorlar. Kendimden biliyorum bana ne acayip sorular sorduklarını 🙂 O kadar meraklılar ki..  Bu tarz organizasyonlar ilgili çocukları, ilgilendikleri alanlarda çalışan kadınlarla birleştiriyor. Çocuklar üzerinde ne kadar büyük bir etki olabileceğini bir tek ben düşünmüyorumdur herhalde?

Tüm bunların yanında azıcık teknik konuşursak, herkes bana hangi programlama dilinde geliştirme yaptıklarını soruyor haliyle. Cevap aslında çok açık, bir programlama dili kullanmıyorlar. Çünkü programlamanın temelini anlatması bile aylar alır o yüzden çocuklar için hazırlanmış programlar kullanıyorlar. Biz bunu kullandık. Oyuncak gibi. Yapmak istedikleri şeyleri hali hazırda sunan programlama blokları. Sadece işlemleri ve koşulları düşünüp uygun blokları birleştiriyorlar. Çocuklar için cidden çok başarılı bir uygulama. Tüm bunların arkasındaki fikir çocuğu analitik düşünce sistemine altan attan ısındırmak. Bizim ekipten belki sadece biri yazılımcı olacak diğerleri doktor ya da otobüs şöförü ya da öğretmen falan olacak.. Ama tüm bu verdikleri uğraş ve eğlence asla boşa gitmeyecek bundan eminim.

Bu sorunun farkında olup birşeyler yapan insanlar sadece Avustralya’da değiller tabi ki.Ben burada olduğum için, burayı bildiğim için söylüyorum. Aslında yapılması gerekenler de çok ağam şahım değil sadece insanların bu sorunun farkında olması ve birşeyleri değiştirmek için harekete geçmesi yeterli. Ben böyle bir organizasyonda yer aldığım için kendi adıma çok mutluyum. Birşeylerin değişmesinde ufacık da bir payım olursa ne ala bana..

Birkaç fotoğraf ve bizim takımın yarışma videoları ile yazıyı sonlandırıyorum. Umarım azıcık da olsa neyi paylaşmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Screen Shot 2016-08-31 at 22.08.48

Parkta oynarken – Yarışma videolarını hazırlarken 🙂 – çektiğimiz bir kare.

IMG_0414_Small

Ekip, koçumuz ve ben.

Yarışma videolarımız;

NOT : Sonuç 18 Eylülde belli olacak.

Sevgiler.

Advertisements

One thought on “Avustralya’daki minik yazılımcılar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s