Avustralya'da yaşam · Life in Australia

Nasıl Geldim? – 2

Geçen hafta yazdığım yazının devamı niteliği taşıyan bu yazımın hikayeden öte yol gösterici bir kılavuz olmasını umuyorum.

Bloğumun şu an arkadaşlarımın haricinde çok öyle dışarı yayılmış bi’ durumu yok. Beğenenler var ama fazla değil. Aslında yayma isteğim var ama henüz net değilim ne yapacağım konusunda. Neyse konuyu çok dağıtmadan, aynı sorularla o kadar çok karşılaşıyorum ki gerçekten. Bu bence süpper bir yazı olacak bu vizeyi nasıl aldığıma dair (umarım) 🙂

Önceki yazımda yeni mezun mühendis vizesini nasıl alamadığımdan bahsetmiştim. Sonrasında ne yaptım peki?

Elimde başka bir vize imkanı vardı. ‘Work and Holiday’. https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/462-

Amerika’nın ‘Work and Travel’ına benzeyen ama daha uzun süreli olan bir vize. Bu vize size ne sağlıyor?

 • Ülkede 12 ay kalma hakkınız var.
 • Öğrenci vizeleri gibi çalışma saati sınırınız yok. Tek limitiniz bir iş verene bağlı olarak sadece 6 ay çalışabilirisiniz. 6 aydan sonra işinizi değiştirmek zorundasınız.

Bu vizeyi alabilmek için taşımanız gereken kriterler;

 • Üniversitenin en az 2. sınıfında olmak veya mezun olmuş olmak.
 • IELTS’ten her bölümden 4.5 almış olmak (Benim zaten 4 tane IELTS’im de bu puanı yakalıyor :D)
 • Banka hesabınızda yaklaşık 15000 TL bulunması.
 • Dış işleri Bakanlığı’ndan Onay mektubunuzun olması (Avustralya’ya gitmesi bir engel teşkil etmiyor gibi…)

Bir de sizinle bir alakası olmayan ama önemli bir kriter. Bu vize 1 yılda Türkiye’den yalnızca 100 kişiye veriliyor.

Görünüşe bakılırsa bu vize benim için uygundu. Şimdi herkesin sorduğu sorulardan biri ‘Neden partner vizeye başvurmadınız da geçici vizelerle uğraştınız?’ kısmına gelelim. Malum Serkan’ın burada süresiz oturma izni var ve buna başvurmamamız için hiç bir engel yok. Ama şöyle düşünüyorum. Mühendis olmasaydım ya da herhangi bir mesleğim olmasaydı,  IELTS’ten yeterli puanı almamış olsaydım da partner vizeye başvurabilirdik. Parasını vermemiz yeterliydi. Ama neden elimdeki imkanları değerlendirmiyorum ki? Mesleğimi, birkaç senelik bilgi birikimimi, aldığım IELTS’i. Geçici bir vize ile (çok daha az para vererek) Avustralya’ya gelip burada sponsorluk aramak çok daha mantıklı geldi. İlk zamanlarda bu konuda çok inançlı değildim. Hala da sponsorluk bulmuş değilim ama elimden geldiğince bunun için uğraşıyor olmak, inanıyor olmak bile çok iyi hissettiriyor. Olursa kariyerim için -kendi açımdan- büyük bir başarı elde etmiş olacağım. Tüm bunların yanında 7000 dolar da cebimize kalacak.  Olmazsa o zaman başvuracağız partner vizeye. Ama ‘En azından denedim olmadı’ diyebileceğim.  ‘Deneseydim belki de olurdu boşuna para verdik’ demeyeceğim 🙂

Bir çok kişi mücadelenin gücüne inanmıyor. Sadece o sürecin sonucunda ne elde ettiğimiz değil,  süreci nasıl geçirdiğimiz de çok önemlidir. Hatta bence sonuçtan daha bile önemli.

Konuyu yine fazlaca dağıtmadan, bu vizeyi nasıl aldım, hangi aşamalardan geçtim bundan bahsedeyim.

Öncelikle bu vize için Eğitim Danışmanlığı Şirketlerlerinden biri ile çalışırsanız işiniz biraz daha rahat olur. Çünkü Dış İşleri Bakanlığı’ndan belge alınması bireysel olarak oldukça zor bir olay.

Bir arkadaşımın vasıtasıyla şahane bir danışmanlık şirketi buldum. GKR Danişmanlık. Vizelerle alakalı bilmediği bir şey olmadığını düşündüğüm, her türlü problemin üstesinden gelebilecek bir danışman ve kendini geliştirmeye meraklı çok genç asistan.

Ben 2014 Aralık ayında gittim. Malum 100 kişilik kontenjan var acele etmek gerek. Avustralya’nın ekonomik yılı başlangıcı Temmuz olduğu için kontenjanları da o zaman yeniliyorlar. Benim başvurum 2015 Temmuz için olacaktı.

Danışmanlık şirketine ilk gittiğiniz gün size vize hakkında detaylı bilgi veriyorlar. Eğer vizeye başvuru sürecinizi başlatmak istiyorsanız kendi içlerinde bir sıralama yapmak için pasaportunuza ve IELTS belgenizin fotokopilerini alıyorlar. Ben de aynılarını verip resmi olmasa da Avustralya vize başvuru sürecimi başlatmış oldum.

2015 Şubat ayının sonunda Danışmanlık Şirketi Dış işleri Bakanlığın’dan onay mektubunu almak için evraklarımı toplamam gerektiğini söyledi. Sıradan işe başlarken verdiğimiz belgelere benziyor.

 1. Pasaportunuzun renkli fotokopisi,
 2. Bankada sizin adınıza veya bir yakınınız adına en az 7000 AUD olduğuna dair bir hesap cüzdanı aslı veya şube imza kaşeli fotokopisi.
 3. IELTS skorunuz aslı
 4. Herhangi bir sağlık ocağından alacağınız sağlık raporu,
 5. Ofiste dolduracağımız başvuru dilekçesi,
 6. Öğrenim durumunuzu gösteren belgenin aslı veya kurumunuz tarafından aslı gibidir kopyası,
 7. Nüfus cüzdan sureti

1 günde halledilebilecek belgeler görüldüğü üzere. Bunlar Dış işleri Bakanlığı’na gönderileceği için tercümeleri gerekmiyor.

Belgeleri topladık, Avustralya’ya gitmeyi gerçekten çok istiyorum temalı bir başvuru mektubu ile yolladık 🙂 Sıra geldi haber beklemeye. Ne haberi bekliyorum? Dış İşleri Bakanlığı size onay mektubunu verirken ince eleyip sık dokumuyor. Genelde gelen ilk 100 mektuba onayı veriyor. Ben de ilk 100’e girebilecek miyim kaygısıyla haber beklemeye başladım.

Bu bekleme süreci içerisinde, bir gün yine vize sayfasını açmış hayallere dalmışken :)) Bir anda okuduğum bir cümle ile beynimden vurulmuşa döndüm.

An International English Language Testing System (IELTS) average band score of at least 4.5 for the four test components (speaking, reading, listening and writing) completed within 12 months of visa application lodgement

Yani benim vize başvurum Temmuz 2015’te yapılacağı için (Malum Avustralya o zaman kontenjan açıyor) ve başvurumun geçerli sayılabilmesi için en geç Temmuz 2014’te IELTS’e girmiş olmam gerekiyordu. Ama benim en sonki IELTS’im Mart 2014 idi. 

Bütün kara bulutlar toplanmıştı. Moralimin bu kadar bozulduğu bi’ anı hatırlamıyorum. Yani sürekli mi bi’ aksilik çıkardı?

Hemen danışmanlık şirketini aradım. Bu kural o kadar yeni gelmiş ki onlar bile farketmemişler.  Konsolosluğa sormalarını istedim. Ama danışmanlık şirketi bunun pek sorun olmayacağını düşündü. Tabi ben durur muyum hemen 2 hafta sonraya IELTS sınavı rezervasyonu yaptırdım 😀 5. ve umarım son kez 😀 İşimi şansa bırakmak istemedim. Zaten 4.5 havada karada alırım diye düşündüm.

Günlerden 27 Mart 2015 Cuma hiç unutmuyorum :)) yarın IELTS var diye düşünürken telefonum çaldı. Açtığımda Avustralya Baş Konsolosluğundan aradıklarını söylediler. Bir süre oturmak için sandalye aradım 😀 Söyledikleri şey ‘Geçen seneden 1 kişilik boş kontenjan kaldı, sizin onay mektubunuz bize ulaştı. Eğer belgelerinizi 1 hafta içinde hazır edebilirseniz başvurunuzu yapacağız’ idi. Konuşamadığım telefon konuşmalarından birini yaptım 😀 Hiç bu kadar heyecanlanmamıştım. Belgelerim Dış işleri Bakanlığı’na ulaşıp sıraya girdi mi kaygısı içerisindeyken bırakın sıraya girmeyi, onay alıp konsolosluğa bile gitmiş. Bu konuşmayı yaparken IELTS’imin geçerli olup olmadığını sordum sorun olmadığını söylediler. Ertesi günkü IELTS ne olacaktı peki şimdi? 🙂 İptal ettirmek için aradım ama mümkün değil dediler ben de kaygısız bir şekilde sınava girdim ertesi gün.

Sonra belgelerimi toplayıp tercümelerimi yaptırıp (Çok uçuk kaçık belgeler yok yine. Hangi belgeler olduğu detayına burada girmeyeyim zaten bu vizeye başvuracaksanız danışmanlık şirketi size yardım edecektir) yolladık konsolosluğa. İşte bu asıl başvuruydu. 1 Nisan 2015. Günler geçmek bilmiyordu. Ara sıra konsolosluktan bilgi teyidi almak için arıyorlardı ama hala vizem çıkmamıştı. Derken bu sefer kötü haber için aradılar. IELTS’im geçmiş tarihli olduğu için başvuruyu yapamamışlar ve bana IELTS’e girmem için süre tanıyacaklarını söylediler. Ben 10 gün önce IELTS’e zaten girdiğimi ve sonuç beklediği söyledim. Başvuruyu bekleteceklerini söylediler. Yine tam kara bulutlar gelmişti ki bir anda kara bulutların arasından bir güneş doğdu 😀 Aslında son girdiğim sınavın Mart ayında olmadığını hatırladım. O kadar çok IELTS’e girdim ki 😀 24 Nisan 2014’te de girmiştim fakat belge geldiğinde evde olmadığım için belge geri gitmişti. Zaten sınavı geçemediğim için sallamamıştım. Beni aradıkları gün 8 Nisandı eğer belgem onlara 16 gün içinde ulaşırsa başvurumu yapabileceklerdi. Hemen IDP’yi aradım belgemi kargolatmalarını rica ettim. Allah’tan saklıyorlar tüm belgeleri. Neyse danışmanlık şirketi vasıtasıyla belge onlara ulaşmış.

10 Nisan 2015 sabahı IELTS sonucum geldi. Ortalama 6.5 ve her bölümde 6’yı geçmişim 🙂 5 seferlik denemenin sonucu 🙂 IELTS sonucumdan 1 saat sonra da vizemin çıktığı haberini aldım. Bütün kara bulutlar dağıldı 🙂 Hayatımdaki en güzel günlerden biriydi 🙂

Advertisements

5 thoughts on “Nasıl Geldim? – 2

 1. Merhaba, ben de bu siteye nasıl geldim bilmiyorum ama keyifle okuyorum yazılarınızı. Ve aslında sizin gibi 1 yıl ülke dısında yasamayı düsünen ben ve arkadaşlarım arasında epey bir konusuluyorsunuz 😀 Avustralya ile iletişimde kalmak güzel, hep yazın:) Sevgiler

  Like

 2. Armagancim daha yeni okuma firsati buldum blogunu ama cok begendim. Seni belkide en iyi anlayacak insanlardan biri de benim, bol sans oralarda 😉 . Denemekten hicbir zaman da vazgecme…

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s