Uncategorized

I am really welcomed to Australia :)

Biraz uçak yorgunluğunu ve jetlagı atlattıktan sonra şehri keşfetmeye çıktım. Sadece turistik yerleri gezmiyorum tabi, artık burada yaşayacağım için birçok şeyi öğrenmem lazım. Marketleri, alışveriş yerlerini, şehir merkezini, suburbleri her yeri gezmeye çalışıyorum.

İlk gün South Bank, CBD (Central Business District- Şehir merkezini bu şekilde adlandırıyorlar), Brisbane City Botanic Gardens’ı gezdim.

Birden fazla botanik bahçesi var tabi ki Brisbane’da ve çevresinde. Benim gezdiğim şehir merkezindekiydi. Merak edenler için Alice Street’te. Daha çok fotoğraf isteği olduğu için güzel çirkin ne fotoğraf çektiysem ekliyorum 🙂 Aşağıdaki albüm Brisbane City Botanic Gardens’tan.

Botanik bahçesini gezip biraz nehir kenarında yürüdükten sonra Eagel Street Pier dog’undan (city cat limanlarına dog diyorlar.) city cat’e bindim. City cat, ferry, city hoppers (free olanları city hoppers ) nehir boyunca, fazlaca turistik maksatlı, biraz ulaşım amaçlı kullanılan ufak tekneler. South Bank dog’unda da indim. Aşağıda nehir boyunda yürürken çektiğim ve city cat’te iken çektiğim foto albümü var.

South Bank, nehir kenarında tam chill out’luk bir yer. Yürüyüş ve bisiklet parkurları, yağmur ormanı alanları, botanik bahçeleri, çocuk parkları, yeşil çimenler vs… Ayrıca burada ufak bir lagun ve havuz da bulunuyor. Lagunun etrafında güneşlenebileceğiniz sahil de var. Kumlar çok güzel. Yan tarafında da hemen bir havuz var. Giriş ücretli falan değil tabi 🙂 Şehrin göbeğinde bir yandan gökdelenleri görüp bir yandan suya girip kumlarda güneşlenebilirsiniz. Çok garip 🙂

Etrafta bir sürü barbekü alanı var. Sadece South Bank’te değil neredeyse her parkta var bu bbq’lerden. Avustralyalılar barbequ’ye ‘barbie’ diyorlar. ‘Let’s have a barbie!’ Biz geçen hafta barbie yaptık. Cumartesi günü olduğu için herkes parklarda yiyor, içiyor, eğleniyor. O yüzden boş bbq bulmak bir hayli zor. Ama biraz bekledikten sonra sıra geliyor zaten. Herkes paylaşımlı pişiriyor yiyeceklerini.

Queensland eyaleti sigara konusunda çok katı. Zaten sigara içenlerin sayısı parmakla gösterilir herhalde dışarıda. İçerlerse de keyif için içiyorlar bira ile yemekten sonra falan. Biraz çevrede olanları gördükten ve yasaları okuduktan sonra anladığım şu ki; sigara içmeyen insanları sigara içenlere karşı korumak çok büyük bir sorumluluk onlar için. Topluma açık herhangi bir yerde sigara içmenin cezası var mesela. İçmeyen insanların rahatsız edilmesi büyük bir problem QLD hükümeti için sanırım. Merak edenler için smoking laws: https://www.qld.gov.au/health/staying-healthy/atods/smoking/laws/index.html

Bunlar da South Bank’ten fotoğraflar:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s